news
news
news
news
news
news
news
news
news
news

Lekcja bezpieczeństwa na piątkę, czyli Wielki Finał Hello ICE!

Miasteczko bezpieczeństwa, lekcja pierwszej pomocy i wspólny trening z ambasadorem programu Sebastianem Milą. Tak Budimex podsumował I edycję programu Hello ICE, w którym przez blisko pół roku uczniowie szkół podstawowych poznawali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wielki finał akcji odbył się 10 grudnia w Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni.

Blisko 300 niebezpiecznych miejsc wokół szkół oznaczonych na mapie programu, ponad 1000 rozdanych odblasków i aż 8 lekcji bezpieczeństwa - to liczby opisujące pierwszą edycję Hello ICE - nowej odsłony programu Domofon ICE, który firma realizuje od 2009 roku. W Wielkim Finale nie zabrakło emocji, nauki i zabawy, czyli nieodłącznych elementów Hello ICE.

- Wiemy, jak istotna jest edukacja w zakresie zasad ruchu drogowego już od najmłodszych lat, dlatego postanowiliśmy odświeżyć nasz dotychczasowy program i go rozwinąć. Minione pięć miesięcy wyraźnie pokazało nam, że zarówno cel, jak i wybrane narzędzia sprawdzają się. Dlatego program będziemy kontynuować, by dalej uczyć dzieci, jak bezpiecznie zachować się zarówno na drodze, jak i poza nią. Ponadto poprzez interaktywną mapę identyfikujemy niebezpieczne miejsca w pobliżu polskich szkół po to, by zwrócić na nie uwagę lokalnych władz, a w przyszłości je wyeliminować – tłumaczy Katarzyna Wójcik, ekspert ds. komunikacji firmy Budimex.

Tak bawiła się drużyna Budiego

Wielki Finał był dniem pełnym emocji. Rozpoczął go tygrys Budi, który od samego rana przeprowadzał uczniów gdyńskiej podstawówki przez przejście dla pieszych przy szkole. Taki początek był dla wszystkich miłą niespodzianką. Następnie dzieci brały udział w pokazie strażaków, którzy zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego i opowiedzieli o tym, jak zachować się w razie wypadku. W lekcji wzięli też udział inżynierowie Budimeksu, którzy zaprezentowali uczniom zasady bezpieczeństwa obowiązujące na budowie.

Później przyszedł czas, by zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce w czterech zaaranżowanych strefach: sportu, zabawy, edukacji i rywalizacji. W szpitalu dla pluszaków dzieci utrwalały zasady udzielania pierwszej pomocy, w miasteczku bezpieczeństwa wiedzę o znakach drogowych, zasady tworzenia korytarza życia i postępowania w niebezpiecznych sytuacjach na drodze. Na zakończenie uczniowie otrzymali kodeks bezpieczeństwa zawierający 10 najważniejszych zasad poruszania się na drodze oraz kluczowy element programu, czyli odblaskowe karty ICE (dające możliwość wpisania danych kontaktowych do ich opiekunów) i pozwalające zwiększyć widoczność na drodze.

Wielką niespodzianką dla najmłodszych było spotkanie z ambasadorem Programu Sebastianem Milą, byłym piłkarzem Reprezentacji Polski. Tym samym na Wielkim Finale nie mogło zabraknąć rywalizacji sportowej, która dała wszystkim mnóstwo emocji.

- To budujące, że powstają programy, które w tak przyjazny sposób uczą dzieci najważniejszych zasad ruchu drogowego. Dla nas - rodziców bezpieczeństwo dzieci jest szczególnie ważne, dlatego cieszę się, że mogłem wesprzeć projekt Hello ICE. Wierzę, że dzisiejszy finał był dla uczniów cenną lekcją, którą zapamiętają na zawsze - mówi Sebastian Mila, ambasador programu Hello ICE.

Pięć miesięcy działań na piątkę

W ciągu pięciu miesięcy trwania programu Budimex zorganizował 8 lekcji bezpieczeństwa. Na stronie akcji www.helloice.pl stworzył dla nauczycieli scenariusze lekcji do pobrania, a dla rodziców i dzieci quizy oraz zagadki o tematyce bezpieczeństwa. Dodatkowo na witrynie powstała interaktywna mapa, na której każdy może oznaczyć niebezpieczne miejsca wokół szkoły, co posłuży do opracowania Białej Księgi Bezpieczeństwa z rekomendacjami, jak eliminować takie „czarne punkty”. Na mapie oznaczono już blisko 300 takich punktów w całej Polsce.

Jeszcze więcej atrakcji

Pierwsza edycja zakończyła się niewątpliwym sukcesem, który pokazuje, jak ważnego tematu dotyka program. Projekt Hello ICE (In Case of Emergency) skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych i ma na celu poszerzenie ich wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Kluczowym elementem kampanii jest interaktywna mapa, na której każdy może zaznaczyć niebezpieczne miejsce na trasie uczniów do szkoły oraz zamieszczone na stronie materiały edukacyjne dla nauczycieli, dzieci i rodziców. Program Hello ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury oraz Ministra Edukacji Narodowej.

O programie

Firma Budimex stworzyła autorski Program Hello ICE, mający wyraźnie poprawić bezpieczeństwo dzieci na drogach, a także dający nauczycielom narzędzia do profesjonalnego przekazywania tej wiedzy uczniom.

 

Jak podaje Polskie Obserwatorium Ruchu Drogowego, co roku w krajach Unii Europejskiej na drogach ginie ponad 600 dzieci w wieku do lat 14. W Polsce w 2018 roku doszło do 2 680 wypadków drogowych z udziałem dzieci, w tym aż 57 śmiertelnych. W przypadku najmłodszych, najwięcej ofiar śmiertelnych i rannych to pasażerowie, ale trzeba pamiętać, że są wśród nich też piesi i rowerzyści. Co trzecie dziecko, które zginęło w wypadku poruszało się pieszo. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa.

Tego zadania podjął się Budimex tworząc program społeczny Hello ICE, adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Z Hello ICE odwiedzamy szkoły, w których organizujemy Dni Bezpieczeństwa. Przedstawiciele policji oraz innych służb będą prowadzić zajęcia poświęcone właściwym zrachowaniom na drodze oraz kursy związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Wspólnie stworzymy również Białą Księgę Bezpieczeństwa, która pokaże, jak zachowywać się w szczególnie kłopotliwych miejscach oraz jak poprawić te najbardziej niebezpieczne.

Na stronie Hello ICE zamieściliśmy interaktywną mapę, na której zarówno nauczyciele razem ze swoimi klasami, jak i rodzice z dziećmi, mogą wskazywać miejsca, które ich zdaniem są niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla najmłodszych. Dzięki takiej mapie, dzieci oraz ich opiekunowie będą mogli szybko zidentyfikować dane miejsce i zachować w jego okolicach szczególną ostrożność. Dodatkowo po przeanalizowaniu wskazanych niebezpiecznych punktów, eksperci z Budimeksu przygotują propozycje przebudowy tych miejsc, by stały się bezpieczniejsze i przyjazne dzieciom, a następnie przedstawią je samorządom lokalnym.

Program oferuje również zestaw scenariuszy lekcji, które są gotowe do pobrania przez nauczycieli. Materiały zostały przygotowane przez pedagogów i są dedykowane do pracy z uczniami na zajęciach poświęconych tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Są zgodne z najwyższymi standardami i możliwe jest ich łatwe wprowadzenie, np. do Librusa.

 

 

Trwałym śladem, jaki zostawimy po sobie, będzie wiedza na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, którą przekażemy dzieciom i która, jak mamy nadzieję, zostanie w ich głowach na zawsze. Dodatkowo w okolicy odwiedzonych szkół namalujemy trójwymiarowe pasy na przejściu dla pieszych, które właśnie dzięki efektowi 3D przypominają przeszkodę i skłaniają nadjeżdżające auta do zmniejszenia prędkości.
Finałem programu Hello ICE będzie Miasteczko Bezpieczeństwa, którego gościem będzie ambasador programu – Sebastian Mila, były reprezentant Polski w piłce nożnej, a przede wszystkim tata, który rozumie zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w drodze do i ze szkoły.

Program HELLO ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury oraz Ministra Edukacji Narodowej. Poruszana przez Budimex tematyka bezpieczeństwa jest istotna dla zakresu działań Ministerstw a przyznane wyróżnienie świadczy o szczególnym charakterze programu HELLO ICE oraz o jego dużym znaczeniu dla infrastruktury oraz edukacji najmłodszych.

Zgłoś szkołę lub przedszkole do programu!

Aktualności

WYNIKI KONKURSU Zostań ambasadorem bezpieczeństwa!

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu. Dodatkowo regulamin zawiera klauzulę informacyjną oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku.

W całej Polsce jest głośno o trójwymiarowych przejściach dla pieszych, które na wzór Islandii czy Indii powstały w czterech miejscach w pobliżu szkół, zmuszając kierowców do zdjęcia nogi z gazu. – Miasto Sanok, zawsze otwarte na innowacyjne pomysły, nie mogło odrzucić propozycji udziału w projekcie autorskiego programu Hello ICE, który zakłada poprawę bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły – podkreśla Grzegorz Kornecki, zastępca burmistrza Sanoka do spraw społecznych.

 Pasy 3D w programie śniadaniowym DDTVN oraz programie motoryzacyjnym Raport Turbo na TVN Turbo.

Trójwymiarowe przejścia dla pieszych podbiły internet po tym, jak ich wymalowaniem pochwaliły się władze hinduskiego New Delhi oraz maleńkiej islandzkiej wioski Isafjördur. W obu przypadkach to nowatorskie rozwiązanie sprawiło, że kierowcy zdjęli nogę z gazu. Śladem prekursorów poszły kolejne kraje, w tym Polska, gdzie w ostatnich tygodniach za sprawą akcji Hello ICE powstały aż trzy takie „zebry”.

Jak wynika z oficjalnych policyjnych statystyk, w 2019 roku na polskich drogach zginęło 793 pieszych, a 6 361 osób zostało rannych. Do większości wypadków doszło w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy w związku z coraz krótszym dniem piesi są zdecydowanie mniej widoczni na drodze. Dlatego od 2016 roku, wzorem Skandynawii, w całym kraju organizowany jest Dzień Odblasków.

Kontakt

Budimex SA
ul. Siedmiogrodzka 9
01-204 Warszawa
tel.: 22 623 60 00
fax: 22 623 60 01

 

kontakt w sprawie
Programu Hello ICE:

Klaudia Mękal
e-mail: k.mekal@arskom.pl