news

Łączy nas zabawa – czyli jak uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa. Startuje II edycja programu Hello ICE!

Trudno jest uchronić dzieci przed wszystkimi zagrożeniami na drodze, ale można im przekazać najważniejsze narzędzie w tej walce, czyli wiedzę. Z takim celem startuje II edycja programu Hello ICE, który poprzez zabawę uczy dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze. Konkursy, quizy, animacje – w taki sposób Budimex SA, organizator programu, edukuje najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Właśnie wystartowała II edycja programu, w którym wspólnie możemy przyczynić się do zwiększenia znajomości zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci, ale przede wszystkim dzięki temu będą czuły się bezpieczniej na drodze. Mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju, II edycja programu zaczyna zabawę i naukę w sieci, tak aby wszyscy w pełni skorzystali z możliwości, jakie niesie za sobą udział w programie. Liczymy jednak, że po wakacjach wrócimy do normalnego życia, a wtedy tygrys Budi ponownie odwiedzi uczniów w szkołach i przedszkolach podczas Dni Bezpieczeństwa. Jednak już teraz przedstawiciele placówek edukacyjnych mogą zgłaszać je do programu i rozwiązywać zadania online wspólnie z dziećmi. Wystarczy wejść na stronę www.helloice.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Program Hello ICE organizujemy już po raz drugi, aby edukować najmłodszych poprzez zabawę i promować bezpieczeństwo na drodze. Zdajemy jednak sobie sprawę z tego, że w każdej zabawie najważniejsze jest właśnie bezpieczeństwo, dlatego w dobie pandemii zadecydowaliśmy się przenieść wspólnie zajęcia na jesień, a teraz skupić się na edukacji dzieci online. Na naszej stronie internetowej oraz profilach programu w mediach społecznościowych znajdują się m.in. quizy, zagadki oraz konkursy z nagrodami – wyjaśnia Katarzyna Wójcik, Ekspert ds. komunikacji w Budimex SA.

Zawieszenie normalnych zajęć w szkołach zdecydowanie nie oznacza przerwania zabawy, w domu dalej można aktywnie spędzać czas i poznawać w ciekawy sposób zasady ruchu drogowego, do czego zachęca bohater akcji Tygrys Budi. Program Hello ICE daje najmłodszym możliwość zdobywania wiedzy, ale również budowania charakteru. Dlatego strona programu została rozbudowana z myślą o najmłodszych, a w specjalnej strefie dzieci przygotowano różne zajęcia, symulujące sytuacje drogowe, aby uczniowie w ciekawy sposób poznawali zasady ruchu drogowego. Ponadto na stronie pojawiła się nowa zakładka z galerią zdjęć i video, gdzie można zobaczyć, jak fantastycznie Tygrys Budi bawi i uczy się z dziećmi w szkołach. Dodatkowo już teraz na Facebooku, Instagramie i stronie internetowej Hello ICE dostępne są propozycje domowych zajęć dla dzieci i przede wszystkim nowe konkursy z nagrodami. Tym samym jeszcze przed startem nowego roku szkolnego uczniowie mogą zebrać komplet odblasków i gadżetów, dzięki którym będą pamiętać o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze.

– Siłą tego programu jest chęć zaszczepienia w dzieciach umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz chęci pomagania innym. Tego zadania podejmujemy się podczas wspólnych lekcji, zanim jednak wrócimy do zajęć w szkołach, zadbajmy razem o zdrowie, zostając w domu i aktywnie wykorzystując ten czas. Dołącz do nas, weź udział w konkursach na Facebooku i poprzez zabawę pokazuj dzieciom, jak prawidłowo zachować się na drodze – zachęca Sebastian Mila, były piłkarz i ambasador programu Hello ICE.

Na stronie internetowej Hello ICE rodzice i nauczyciele mogą cały czas oznaczać niebezpieczne miejsca na ogólnodostępnej mapie, która pozwala szybko zidentyfikować potencjalne zagrożenia dla dzieci w drodze do szkoły. Co ważne, niebezpieczeństwom przyglądają się również eksperci Budimeksu, którzy przygotują propozycje przebudowy tych miejsc, by stały się bezpieczniejsze i przyjazne dzieciom, a następnie przedstawią rekomendacje samorządom.

Pierwsza edycja pokazała, jak duża jest potrzeba edukacji, dlatego program rozszerza się, aby dalej pokazywać dzieciom właściwe postawy na drodze. W pierwszej edycji Hello ICE, dzięki aktywności nauczycieli i rodziców, oznaczono 300 niebezpiecznych punktów wokół szkół na specjalnej mapie i rozdano uczniom ponad 1400 odblasków, zwiększając ich widoczność na drodze.

Program Hello ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury oraz Ministra Edukacji Narodowej.

***

Budimex jest spółką z ponad 50-letnią tradycją oraz liderem polskiego rynku budowlanego. Zatrudnia blisko 8000 specjalistów. Profil działalności Spółki obejmuje realizację projektów z zakresu infrastruktury: drogowej, kolejowej i lotniskowej, budownictwa ogólnego oraz energetyki i przemysłu. Budimex obecny jest nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększa również swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. Grupa Budimex współpracuje rocznie z 17 tys. kontrahentów. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości, Mostostal Kraków i FB Serwis.
Budimex jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

O programie

Firma Budimex stworzyła autorski Program Hello ICE, mający wyraźnie poprawić bezpieczeństwo dzieci na drogach, a także dający nauczycielom narzędzia do profesjonalnego przekazywania tej wiedzy uczniom.

 

Jak podaje Polskie Obserwatorium Ruchu Drogowego, co roku w krajach Unii Europejskiej na drogach ginie ponad 600 dzieci w wieku do lat 14. W Polsce w 2018 roku doszło do 2 680 wypadków drogowych z udziałem dzieci, w tym aż 57 śmiertelnych. W przypadku najmłodszych, najwięcej ofiar śmiertelnych i rannych to pasażerowie, ale trzeba pamiętać, że są wśród nich też piesi i rowerzyści. Co trzecie dziecko, które zginęło w wypadku poruszało się pieszo. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa.

Tego zadania podjął się Budimex tworząc program społeczny Hello ICE, adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Z Hello ICE odwiedzamy szkoły, w których organizujemy Dni Bezpieczeństwa. Przedstawiciele policji oraz innych służb będą prowadzić zajęcia poświęcone właściwym zrachowaniom na drodze oraz kursy związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Wspólnie stworzymy również Białą Księgę Bezpieczeństwa, która pokaże, jak zachowywać się w szczególnie kłopotliwych miejscach oraz jak poprawić te najbardziej niebezpieczne.

Na stronie Hello ICE zamieściliśmy interaktywną mapę, na której zarówno nauczyciele razem ze swoimi klasami, jak i rodzice z dziećmi, mogą wskazywać miejsca, które ich zdaniem są niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla najmłodszych. Dzięki takiej mapie, dzieci oraz ich opiekunowie będą mogli szybko zidentyfikować dane miejsce i zachować w jego okolicach szczególną ostrożność. Dodatkowo po przeanalizowaniu wskazanych niebezpiecznych punktów, eksperci z Budimeksu przygotują propozycje przebudowy tych miejsc, by stały się bezpieczniejsze i przyjazne dzieciom, a następnie przedstawią je samorządom lokalnym.

Program oferuje również zestaw scenariuszy lekcji, które są gotowe do pobrania przez nauczycieli. Materiały zostały przygotowane przez pedagogów i są dedykowane do pracy z uczniami na zajęciach poświęconych tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Są zgodne z najwyższymi standardami i możliwe jest ich łatwe wprowadzenie, np. do Librusa.

 

 

Trwałym śladem, jaki zostawimy po sobie, będzie wiedza na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, którą przekażemy dzieciom i która, jak mamy nadzieję, zostanie w ich głowach na zawsze. Dodatkowo w okolicy odwiedzonych szkół namalujemy trójwymiarowe pasy na przejściu dla pieszych, które właśnie dzięki efektowi 3D przypominają przeszkodę i skłaniają nadjeżdżające auta do zmniejszenia prędkości.
Finałem programu Hello ICE będzie Miasteczko Bezpieczeństwa, którego gościem będzie ambasador programu – Sebastian Mila, były reprezentant Polski w piłce nożnej, a przede wszystkim tata, który rozumie zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w drodze do i ze szkoły.

Program HELLO ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury oraz Ministra Edukacji Narodowej. Poruszana przez Budimex tematyka bezpieczeństwa jest istotna dla zakresu działań Ministerstw a przyznane wyróżnienie świadczy o szczególnym charakterze programu HELLO ICE oraz o jego dużym znaczeniu dla infrastruktury oraz edukacji najmłodszych.

Zgłoś szkołę lub przedszkole do programu!

Aktualności

W Bartoszycach powstało trójwymiarowe przejście dla pieszych. Z początkiem września drużyna Budiego wyruszyła na północ Polski, gdzie dzięki zaangażowaniu jednej z mam oraz zaproszeniu przez władze miasta, zrealizowała kolejny z flagowych elementów programu edukacyjnego Hello ICE Budimex Dzieciom.

Dziś rozpoczyna się nowy rok szkolny, a dzieci stęsknione za swoimi rówieśnikami po prawie półrocznej przerwie wracają do szkół i przedszkoli. Dla programu Hello ICE to czas na nowe zadania, szansa na spotkania z uczniami oraz przedszkolakami i przede wszystkim edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sezon rowerowy trwa! Przypominamy zatem, o czym należy pamiętać, wybierając się na wycieczkę rowerową z rodziną, aby stała się fantastyczną przygodą dla wszystkich. Jak przygotować dziecko na bezpieczną podróż jednośladem, co ze sobą zabrać i jaką trasę wybrać?

Właśnie dobiegł końca rok szkolny i rozpoczęły się upragnione wakacje. Ze względu na pandemię większość z nas, jeszcze bardziej niż zwykle, czekała na zbliżające się lato. Hello ICE rusza ze specjalną, akcją promującą bezpieczne wakacje z Budim.

 

Trudno jest uchronić dzieci przed wszystkimi zagrożeniami na drodze, ale można im przekazać najważniejsze narzędzie w tej walce, czyli wiedzę. Z takim celem startuje II edycja programu Hello ICE, który poprzez zabawę uczy dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze. Konkursy, quizy, animacje – w taki sposób Budimex SA, organizator programu, edukuje najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Quizy, kolorowanki, zagadki i angażująca zabawa - właśnie tego poszukują aktualnie rodzice, aby ciekawie i pożytecznie wykorzystać pobyt w domu. To dobry czas, by porozmawiać z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa. Pomysły na kreatywne zabawy edukacyjne o tej tematyce można znaleźć na stronie programu www.helloice.pl.

Kontakt

Budimex SA
ul. Siedmiogrodzka 9
01-204 Warszawa
tel.: 22 623 60 00
fax: 22 623 60 01

 

kontakt w sprawie
Programu Hello ICE:

Joanna Ciastek
e-mail: j.ciastek@arskom.pl