news

Łączy nas zabawa – czyli jak uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa. Startuje II edycja programu Hello ICE!

Trudno jest uchronić dzieci przed wszystkimi zagrożeniami na drodze, ale można im przekazać najważniejsze narzędzie w tej walce, czyli wiedzę. Z takim celem startuje II edycja programu Hello ICE, który poprzez zabawę uczy dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze. Konkursy, quizy, animacje – w taki sposób Budimex SA, organizator programu, edukuje najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Właśnie wystartowała II edycja programu, w którym wspólnie możemy przyczynić się do zwiększenia znajomości zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci, ale przede wszystkim dzięki temu będą czuły się bezpieczniej na drodze. Mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju, II edycja programu zaczyna zabawę i naukę w sieci, tak aby wszyscy w pełni skorzystali z możliwości, jakie niesie za sobą udział w programie. Liczymy jednak, że po wakacjach wrócimy do normalnego życia, a wtedy tygrys Budi ponownie odwiedzi uczniów w szkołach i przedszkolach podczas Dni Bezpieczeństwa. Jednak już teraz przedstawiciele placówek edukacyjnych mogą zgłaszać je do programu i rozwiązywać zadania online wspólnie z dziećmi. Wystarczy wejść na stronę www.helloice.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Program Hello ICE organizujemy już po raz drugi, aby edukować najmłodszych poprzez zabawę i promować bezpieczeństwo na drodze. Zdajemy jednak sobie sprawę z tego, że w każdej zabawie najważniejsze jest właśnie bezpieczeństwo, dlatego w dobie pandemii zadecydowaliśmy się przenieść wspólnie zajęcia na jesień, a teraz skupić się na edukacji dzieci online. Na naszej stronie internetowej oraz profilach programu w mediach społecznościowych znajdują się m.in. quizy, zagadki oraz konkursy z nagrodami – wyjaśnia Katarzyna Wójcik, Ekspert ds. komunikacji w Budimex SA.

Zawieszenie normalnych zajęć w szkołach zdecydowanie nie oznacza przerwania zabawy, w domu dalej można aktywnie spędzać czas i poznawać w ciekawy sposób zasady ruchu drogowego, do czego zachęca bohater akcji Tygrys Budi. Program Hello ICE daje najmłodszym możliwość zdobywania wiedzy, ale również budowania charakteru. Dlatego strona programu została rozbudowana z myślą o najmłodszych, a w specjalnej strefie dzieci przygotowano różne zajęcia, symulujące sytuacje drogowe, aby uczniowie w ciekawy sposób poznawali zasady ruchu drogowego. Ponadto na stronie pojawiła się nowa zakładka z galerią zdjęć i video, gdzie można zobaczyć, jak fantastycznie Tygrys Budi bawi i uczy się z dziećmi w szkołach. Dodatkowo już teraz na Facebooku, Instagramie i stronie internetowej Hello ICE dostępne są propozycje domowych zajęć dla dzieci i przede wszystkim nowe konkursy z nagrodami. Tym samym jeszcze przed startem nowego roku szkolnego uczniowie mogą zebrać komplet odblasków i gadżetów, dzięki którym będą pamiętać o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze.

– Siłą tego programu jest chęć zaszczepienia w dzieciach umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz chęci pomagania innym. Tego zadania podejmujemy się podczas wspólnych lekcji, zanim jednak wrócimy do zajęć w szkołach, zadbajmy razem o zdrowie, zostając w domu i aktywnie wykorzystując ten czas. Dołącz do nas, weź udział w konkursach na Facebooku i poprzez zabawę pokazuj dzieciom, jak prawidłowo zachować się na drodze – zachęca Sebastian Mila, były piłkarz i ambasador programu Hello ICE.

Na stronie internetowej Hello ICE rodzice i nauczyciele mogą cały czas oznaczać niebezpieczne miejsca na ogólnodostępnej mapie, która pozwala szybko zidentyfikować potencjalne zagrożenia dla dzieci w drodze do szkoły. Co ważne, niebezpieczeństwom przyglądają się również eksperci Budimeksu, którzy przygotują propozycje przebudowy tych miejsc, by stały się bezpieczniejsze i przyjazne dzieciom, a następnie przedstawią rekomendacje samorządom.

Pierwsza edycja pokazała, jak duża jest potrzeba edukacji, dlatego program rozszerza się, aby dalej pokazywać dzieciom właściwe postawy na drodze. W pierwszej edycji Hello ICE, dzięki aktywności nauczycieli i rodziców, oznaczono 300 niebezpiecznych punktów wokół szkół na specjalnej mapie i rozdano uczniom ponad 1400 odblasków, zwiększając ich widoczność na drodze.

Program Hello ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury oraz Ministra Edukacji Narodowej.

***

Budimex jest spółką z ponad 50-letnią tradycją oraz liderem polskiego rynku budowlanego. Zatrudnia blisko 8000 specjalistów. Profil działalności Spółki obejmuje realizację projektów z zakresu infrastruktury: drogowej, kolejowej i lotniskowej, budownictwa ogólnego oraz energetyki i przemysłu. Budimex obecny jest nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększa również swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. Grupa Budimex współpracuje rocznie z 17 tys. kontrahentów. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości, Mostostal Kraków i FB Serwis.
Budimex jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

O programie

Firma Budimex stworzyła autorski Program Hello ICE, mający wyraźnie poprawić bezpieczeństwo dzieci na drogach, a także dający nauczycielom narzędzia do profesjonalnego przekazywania tej wiedzy uczniom.

 

Jak podaje Polskie Obserwatorium Ruchu Drogowego, co roku w krajach Unii Europejskiej na drogach ginie ponad 600 dzieci w wieku do lat 14. W Polsce w 2018 roku doszło do 2 680 wypadków drogowych z udziałem dzieci, w tym aż 57 śmiertelnych. W przypadku najmłodszych, najwięcej ofiar śmiertelnych i rannych to pasażerowie, ale trzeba pamiętać, że są wśród nich też piesi i rowerzyści. Co trzecie dziecko, które zginęło w wypadku poruszało się pieszo. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa.

Tego zadania podjął się Budimex tworząc program społeczny Hello ICE, adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Z Hello ICE odwiedzamy szkoły, w których organizujemy Dni Bezpieczeństwa. Przedstawiciele policji oraz innych służb będą prowadzić zajęcia poświęcone właściwym zrachowaniom na drodze oraz kursy związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Wspólnie stworzymy również Białą Księgę Bezpieczeństwa, która pokaże, jak zachowywać się w szczególnie kłopotliwych miejscach oraz jak poprawić te najbardziej niebezpieczne.

Na stronie Hello ICE zamieściliśmy interaktywną mapę, na której zarówno nauczyciele razem ze swoimi klasami, jak i rodzice z dziećmi, mogą wskazywać miejsca, które ich zdaniem są niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla najmłodszych. Dzięki takiej mapie, dzieci oraz ich opiekunowie będą mogli szybko zidentyfikować dane miejsce i zachować w jego okolicach szczególną ostrożność. Dodatkowo po przeanalizowaniu wskazanych niebezpiecznych punktów, eksperci z Budimeksu przygotują propozycje przebudowy tych miejsc, by stały się bezpieczniejsze i przyjazne dzieciom, a następnie przedstawią je samorządom lokalnym.

Program oferuje również zestaw scenariuszy lekcji, które są gotowe do pobrania przez nauczycieli. Materiały zostały przygotowane przez pedagogów i są dedykowane do pracy z uczniami na zajęciach poświęconych tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Są zgodne z najwyższymi standardami i możliwe jest ich łatwe wprowadzenie, np. do Librusa.

 

 

Trwałym śladem, jaki zostawimy po sobie, będzie wiedza na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, którą przekażemy dzieciom i która, jak mamy nadzieję, zostanie w ich głowach na zawsze. Dodatkowo w okolicy odwiedzonych szkół namalujemy trójwymiarowe pasy na przejściu dla pieszych, które właśnie dzięki efektowi 3D przypominają przeszkodę i skłaniają nadjeżdżające auta do zmniejszenia prędkości.
Finałem programu Hello ICE będzie Miasteczko Bezpieczeństwa, którego gościem będzie ambasador programu – Sebastian Mila, były reprezentant Polski w piłce nożnej, a przede wszystkim tata, który rozumie zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w drodze do i ze szkoły.

Program HELLO ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury oraz Ministra Edukacji Narodowej. Poruszana przez Budimex tematyka bezpieczeństwa jest istotna dla zakresu działań Ministerstw a przyznane wyróżnienie świadczy o szczególnym charakterze programu HELLO ICE oraz o jego dużym znaczeniu dla infrastruktury oraz edukacji najmłodszych.

Zgłoś szkołę lub przedszkole do programu!

Aktualności

WYNIKI KONKURSU Zostań ambasadorem bezpieczeństwa!

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu. Dodatkowo regulamin zawiera klauzulę informacyjną oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku.

W całej Polsce jest głośno o trójwymiarowych przejściach dla pieszych, które na wzór Islandii czy Indii powstały w czterech miejscach w pobliżu szkół, zmuszając kierowców do zdjęcia nogi z gazu. – Miasto Sanok, zawsze otwarte na innowacyjne pomysły, nie mogło odrzucić propozycji udziału w projekcie autorskiego programu Hello ICE, który zakłada poprawę bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły – podkreśla Grzegorz Kornecki, zastępca burmistrza Sanoka do spraw społecznych.

 Pasy 3D w programie śniadaniowym DDTVN oraz programie motoryzacyjnym Raport Turbo na TVN Turbo.

Trójwymiarowe przejścia dla pieszych podbiły internet po tym, jak ich wymalowaniem pochwaliły się władze hinduskiego New Delhi oraz maleńkiej islandzkiej wioski Isafjördur. W obu przypadkach to nowatorskie rozwiązanie sprawiło, że kierowcy zdjęli nogę z gazu. Śladem prekursorów poszły kolejne kraje, w tym Polska, gdzie w ostatnich tygodniach za sprawą akcji Hello ICE powstały aż trzy takie „zebry”.

Jak wynika z oficjalnych policyjnych statystyk, w 2019 roku na polskich drogach zginęło 793 pieszych, a 6 361 osób zostało rannych. Do większości wypadków doszło w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy w związku z coraz krótszym dniem piesi są zdecydowanie mniej widoczni na drodze. Dlatego od 2016 roku, wzorem Skandynawii, w całym kraju organizowany jest Dzień Odblasków.

Kontakt

Budimex SA
ul. Siedmiogrodzka 9
01-204 Warszawa
tel.: 22 623 60 00
fax: 22 623 60 01

 

kontakt w sprawie
Programu Hello ICE:

Klaudia Mękal
e-mail: k.mekal@arskom.pl