news
news
news
news
news
news

Tygrys Budi znów uczy dzieci bezpieczeństwa na drodze!

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego Tygrys Budi i spółka postanowili odwiedzić Szkołę Podstawową nr 6 w Boguszowie-Gorcach. Zabawy było co nie miara, ale przede wszystkim sprawdziliśmy wiedzę dzieci o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Autorski program Hello ICE, organizowany przez firmę Budimex, od lat jeździ po Polsce bawiąc i ucząc, zostawiając po sobie widoczny ślad w postaci pasów 3D!

W ramach programu Hello ICE od lat organizowane są wydarzenia mające na celu pogłębienie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Rozpoczęcie postpandemicznego roku szkolnego było idealną okazją do przypomnienia podstawowych zasad ruchu drogowego najmłodszym jego uczestnikom. W związku z tym drużyna z Tygrysem Budim – maskotką programu – na czele zorganizowała Dzień Bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej nr 6 w Boguszowie Gorcach. Działania rozpoczęły się w przeddzień samego wydarzenia, kiedy zostały namalowane pasy 3D na ruchliwej ulicy przy szkole. Trójwymiarowe przejście dla pieszych to już sztandarowy punkt programu Hello ICE, nowatorskie rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród samorządowców, a jednocześnie jest interesującym przyczynkiem do rozmowy z dziećmi o tym, co może wydarzyć się na drodze.

– W imieniu swoim, Pani Burmistrz oraz mieszkańców miasta Boguszowa-Gorc pragnę ogromnie podziękować za całość przedsięwzięcia. Wczorajsze wydarzenie było czymś wyjątkowym, a dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 genialną lekcją, która dotyka tak ważnego tematu jakim jest bezpieczeństwo na drogach. Mamy ogromną nadzieję, że w ślad za nami pójdą inne miejscowości i ten niesamowicie innowacyjny projekt stanie się czymś naprawdę wielkim – mówi Michał Foryś, radny miasta Boguszów-Gorce.

Nauka przez zabawę
Dzień Bezpieczeństwa rozpoczął się przeprowadzeniem dzieci przez jezdnię. Tygrys Budi przypomniał dzieciom, w którą stronę należy się obejrzeć, jak ważne jest zachowanie czujności podczas przechodzenia przez pasy i dlaczego nie można zatrzymywać się na drodze. A to był dopiero początek! Na sali czekał Pan Strażak, który opowiedział o tym co należy robić w razie wypadku, gdzie dzwonić i jak się zachować. Dzieci słuchały opowieści z ogromnym zainteresowaniem. Po krótkiej lekcji z teorii do akcji ponownie wkroczył Budi, który rozdał dzieciom Kodeksy Bezpiecznego Ucznia. Oprócz poszerzania wiedzy i zwiększania świadomości, równie ważna jest zabawa, dlatego zaraz po tym drużyna Hello ICE przeprowadziła symulację drogową w miasteczku bezpieczeństwa. Kolejną atrakcją był quiz o bezpieczeństwie, a dla najmłodszych uczestników powstał szpital dla pluszaków, co, jak się okazało, było nie lada gratką! Finałem niestandardowych zajęć było wyposażenie wszystkich uczniów w karty ICE (In Case of Emergency), na których uzupełnia się dane osoby do kontaktu, aby w ten sposób w sytuacji wypadku udzielić służbom ratowniczym niezbędnych informacji na temat poszkodowanego. Do kart dołączone były odblaski, które uczniowie przyczepią do swoich plecaków lub kurtek. Ten prosty element poprawia widoczność na drodze, co jest szczególnie istotne jesienią i zimą, kiedy dzieci wracają ze szkoły po zmroku.

Dzieci coraz bardziej bezpieczne
Hello ICE to program społeczno-edukacyjny, skierowany do klas I-III szkół podstawowych, mający na celu edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Program otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury oraz Ministra Edukacji Narodowej. Edukacja najmłodszych nie powinna odbywać się jedynie w szkole. Do poprawy bezpieczeństwa można się przyczynić zaznaczając niebezpieczne punkty na stronie programu Hello ICE na www.helloice.pl.

O programie

Firma Budimex stworzyła autorski Program Hello ICE, mający wyraźnie poprawić bezpieczeństwo dzieci na drogach, a także dający nauczycielom narzędzia do profesjonalnego przekazywania tej wiedzy uczniom.

 

Jak podaje Polskie Obserwatorium Ruchu Drogowego, co roku w krajach Unii Europejskiej na drogach ginie ponad 600 dzieci w wieku do lat 14. W Polsce w 2018 roku doszło do 2 680 wypadków drogowych z udziałem dzieci, w tym aż 57 śmiertelnych. W przypadku najmłodszych, najwięcej ofiar śmiertelnych i rannych to pasażerowie, ale trzeba pamiętać, że są wśród nich też piesi i rowerzyści. Co trzecie dziecko, które zginęło w wypadku poruszało się pieszo. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa.

Tego zadania podjął się Budimex tworząc program społeczny Hello ICE, adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Z Hello ICE odwiedzamy szkoły, w których organizujemy Dni Bezpieczeństwa. Przedstawiciele policji oraz innych służb będą prowadzić zajęcia poświęcone właściwym zrachowaniom na drodze oraz kursy związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Wspólnie stworzymy również Białą Księgę Bezpieczeństwa, która pokaże, jak zachowywać się w szczególnie kłopotliwych miejscach oraz jak poprawić te najbardziej niebezpieczne.

Na stronie Hello ICE zamieściliśmy interaktywną mapę, na której zarówno nauczyciele razem ze swoimi klasami, jak i rodzice z dziećmi, mogą wskazywać miejsca, które ich zdaniem są niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla najmłodszych. Dzięki takiej mapie, dzieci oraz ich opiekunowie będą mogli szybko zidentyfikować dane miejsce i zachować w jego okolicach szczególną ostrożność. Dodatkowo po przeanalizowaniu wskazanych niebezpiecznych punktów, eksperci z Budimeksu przygotują propozycje przebudowy tych miejsc, by stały się bezpieczniejsze i przyjazne dzieciom, a następnie przedstawią je samorządom lokalnym.

Program oferuje również zestaw scenariuszy lekcji, które są gotowe do pobrania przez nauczycieli. Materiały zostały przygotowane przez pedagogów i są dedykowane do pracy z uczniami na zajęciach poświęconych tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Są zgodne z najwyższymi standardami i możliwe jest ich łatwe wprowadzenie, np. do Librusa.

 

 

Trwałym śladem, jaki zostawimy po sobie, będzie wiedza na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, którą przekażemy dzieciom i która, jak mamy nadzieję, zostanie w ich głowach na zawsze. Dodatkowo w okolicy odwiedzonych szkół namalujemy trójwymiarowe pasy na przejściu dla pieszych, które właśnie dzięki efektowi 3D przypominają przeszkodę i skłaniają nadjeżdżające auta do zmniejszenia prędkości.
Finałem programu Hello ICE będzie Miasteczko Bezpieczeństwa, którego gościem będzie ambasador programu – Sebastian Mila, były reprezentant Polski w piłce nożnej, a przede wszystkim tata, który rozumie zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w drodze do i ze szkoły.

Program HELLO ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury oraz Ministra Edukacji Narodowej. Poruszana przez Budimex tematyka bezpieczeństwa jest istotna dla zakresu działań Ministerstw a przyznane wyróżnienie świadczy o szczególnym charakterze programu HELLO ICE oraz o jego dużym znaczeniu dla infrastruktury oraz edukacji najmłodszych.

Zgłoś szkołę lub przedszkole do programu!

Aktualności

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego Tygrys Budi i spółka postanowili odwiedzić Szkołę Podstawową nr 6 w Boguszowie-Gorcach. Zabawy było co nie miara, ale przede wszystkim sprawdziliśmy wiedzę dzieci o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Autorski program Hello ICE, organizowany przez firmę Budimex, od lat jeździ po Polsce bawiąc i ucząc, zostawiając po sobie widoczny ślad w postaci pasów 3D!

 Z okazji Dnia Dziecka Budi wyruszył w podróż po warszawskich dzielnicach i dotarł aż do Bródna, gdzie odwiedził przedszkolaków ze stołecznego przedszkola nr 119 "W Zielonym Ogrodzie".
Dzieciaki w towarzystwie naszego uśmiechniętego tygrysa poznały najważniejsze zasady w ruchu drogowym, wzięły udział w quizie o bezpieczeństwie, a w nagrodę otrzymały pakiety gadżetów Hello ICE!

Tygrys Budi pojawił się na nowej platformie społecznościowej! Od kilku tygodni nasz tygrysek włącza się w aktualne trendy Tik Toka, edukując o zasadach w ruchu drogowym, jednocześnie nie zapominając o dawce dobrego humoru. Na profilu dostępnych jest już pięć filmów, a każdy z nich przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W Częstochowie powstało kolejne w Polsce trójwymiarowe przejście dla pieszych, zrealizowane w ramach programu Hello ICE – Budimex dzieciom. Po Bartoszycach, Lesznowoli, Miechowie i Sanoku, Częstochowa to już piąte miasto w kraju, które przetestuje zyskujące na popularności rozwiązanie, poprawiające bezpieczeństwo pieszych na drodze.

WYNIKI KONKURSU Zostań ambasadorem bezpieczeństwa!

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu. Dodatkowo regulamin zawiera klauzulę informacyjną oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku.

Kontakt

Budimex SA
ul. Siedmiogrodzka 9
01-204 Warszawa
tel.: 22 623 60 00
fax: 22 623 60 01

 

kontakt w sprawie
Programu Hello ICE:

Klaudia Mękal
e-mail: k.mekal@arskom.pl